Aby wyświetlić tę zawartość zainstaluj lub zaktualizuj odtwarzacz Flash Player.

Bogusław Kwiatkowski na III Rajdzie Rowerowym „Szlakiem Pałaców i Dworów”, sobota, 11 czerwca 2016 r. Trasa rajdu: Teresin – Seroki – Pawłowice – Nowe Paski.

Rajd rowerowy będzie prowadził przez malowniczo położone zakątki Gminy Teresin. Uczestnicy będą zatem mieli okazję zobaczyć pałac w Teresinie i Serokach, kościół i pałac w Pawłowicach oraz dwór w Nowych Paskach. W czasie trwania Rajdu Bogusław Kwiatkowski będzie snuł historyczne opowieści o mijanych obiektach.

Czytaj więcej...

Spotkanie autorskie Bogusława Kwiatkowskiego 14 kwietnia 2014 r.

     Bogusław Kwiatkowski obchodząc w kwietniu 15 lat działalności literackiej zaprasza na spotkanie autorskie związane z ukazaniem się trzech, a właściwie dwóch najnowszych swoich książek. O co w tym ostatnim dziwnym zdaniu chodzi, o tym Czytelnik będzie mógł się dowiedzieć podczas spotkania. Jedna z książek „Apostoł Polesia. Święte życie – święte relikwie – święte miejsce” jest poświęcona postaci św. Andrzeja Boboli, jego życiu, męczeńskiej śmierci, wreszcie niezwykłym dziejom jego relikwii, które mogłyby posłużyć za scenariusz sensacyjnego filmu. Dwie, a właściwie jedna z książek poświęcona jest Sochaczewowi. Nosi ona tytuł „Dzieje Sochaczewa”, t. 6, II wojna światowa, część II: Okupacja 1939–1945. Podczas spotkania autor wygłosi krótką pogadankę poświęconą „Nieznanym i przemilczanym faktom z dziejów Sochaczewa w okresie okupacji hitlerowskiej”. Kolejny tom „Dziejów Sochaczewa” to blisko 600-stron tekstu, ponad 300 fotografii i reprodukcji dokumentów. Wiele fotografii i dokumentów pochodzi z różnych archiwów, jak i od prywatnych kolekcjonerów.

Czytaj więcej...

W niedzielę 9 czerwca 2013 r. Bogusław Kwiatkowski będzie podpisywał ostatnie egzemplarze swoich książek na kiermaszu w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie

W ramach „Dni Sochaczewa” Bogusław Kwiatkowski będzie podpisywał ostatnie egzemplarze swoich książek. „Dzieje Sochaczewa”, t. 2: W okresie przynależności do Księstwa Mazowieckiego (1202–1476); „Dzieje Sochaczewa”, t. 6: cz. I: Wrzesień 1939; „Z dziejów parafii Przemienienia Pańskiego w Kurdwanowie”; „Poczet faraonów” (część poświęcona dynastii ptolemejskiej) oraz album wydany z okazji 750-rocznicy konsekracji kościoła parafialnego (parafia św. Wawrzyńca) w Sochaczewie „Pani Ziemi Sochaczewskiej”. Miejsce spotkania: Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, Plac Kościuszki 2, 9 czerwca 2013 r. godz. 10.40–13.40. Podczas kiermaszu w muzeum będzie można kupić wymienione tytuły książkowe. Autor zaprasza również czytelników do dzielenia się fotografiami (pocztówkami) ze zbiorów rodzinnych przedstawiających Sochaczew do 1950 roku. Jeśli autorzy lub właściciele zdjęć wyrazą zgodę mogą one zostać zamieszczone w kolejnych tomach „Dziejów Sochaczewa” (tom poświęcony okupacji hitlerowskiej i tom poświęcony dwudziestoleciu międzywojennego), z podpisem z czyich zbiorów pochodzą.

 

Druga edycja ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego im. Władysława Ślewińskiego „Kwiaty Polskie na Mazowszu”

informację przesłał Jarosław Miaśkiewicz

To hasło drugiej edycji ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego im. Władysława Ślewińskiego. Organizatorami są: Towarzystwo Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego i Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie. Konkurs rozpocznie się 1 marca 2013 roku i potrwa do 30 kwietnia 2013 roku. Intencją organizatorów konkursu plastycznego, III wydarzenia artystycznego „Kocham Polskę...” Władysław Ślewiński, jest uhonorowanie ojca malarza Kajetana Ślewińskiego, powstańca styczniowego oraz wszystkich ludzi walczących w powstaniach, wojnach, strajkach o Wolną Polskę. W konkursie swój talent artystyczny mogą zaprezentować dzieci od lat 6, młodzież jak i osoby dorosłe, którzy wykonają rysunki, obrazy farbami, grafiki przedstawiające kwiaty w dowolnej interpretacji. Prace konkursowe mogą być wykonane: kredką, pastelami, ołówkiem, tuszem. Farbami: akwarelowymi, akrylowymi, plakatowymi, olejnymi.W formacie nie mniejszym niż A4 i nie większym niż A3. Szczegóły dotyczące warunków uczestnictwa oraz formy pracy konkursowej określa poniższy regulamin, Konkursu Plastycznego im. Władysława Ślewińskiego.  

Czytaj więcej...

Spotkanie Bogusława Kwiatkowskiego z Czytelnikami – 7 marca 2013 r., godz. 16.30

Bogusław Kwiatkowski na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie z siedzibą w Kątach spotka się po raz pierwszy w tym roku w Sochaczewie z swoimi Czytelnikami podczas wieczoru autorskiego zapowiadającego wydanie na jesieni kolejnej publikacji o Sochaczewie noszącej tytuł „Dzieje Sochaczewa”, t. 6, II wojna światowa (1939–1945), część II: Okupacja. Głównymi tematami godzinnego spotkania będą dzieje społeczności żydowskiej w pierwszych latach okupacji – od wybuchu wojny do zlikwidowania getta w Sochaczewie, losy Sochaczewa podczas kiedy był przez kilka miesięcy siedzibą hitlerowskich władz dystryktu warszawskiego, które to opuściły w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku Warszawę, ogarniętą walkami powstańczymi. Wreszcie dodatkowo autor krótko zasygnalizuje działalność okupantów sowieckich w pierwszych miesiącach po wyzwoleniu Sochaczewa w 1945 roku, jako temat którym warto się zainteresować i podjąć systematyczne badania historyczne.

Pierwszy temat autor poruszy w kontekście wydanej ostatnio publikacji „Pinchas Sochaczew”. Autor przedstawi jak wyglądała sytuacja Żydów w Sochaczewie w wzmiankowanym okresie według ocalałych dokumentów niemieckich i polskich, do których dotarł. Spotkanie odbędzie się w dniu 7 marca 2013 r. o godz. 16.30 w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Sochaczew, ul. Warszawska 115. Spotkanie poprowadzi kierownik biblioteki Magdalena Kaźmierczak. Podczas spotkania będzie można uzyskać autograf autora na poprzednich publikacjach. Autor zaprasza również do dyskusji na wzmiankowane tematy i dzielenia się swoimi rodzinnymi zbiorami fotograficznymi z okresu sprzed 1945 roku, które może warto byłoby umieścić również w przygotowywanej publikacji.

Czytaj więcej...

Spotkanie Bogusława Kwiatkowskiego z czytelnikami - 2 grudnia 2012 r., godz. 19.00

Bogusław Kwiatkowski spotka się z czytelnikami podczas wieczoru autorskiego związanego z promocją najnowszej książki o Sochaczewie noszącej tytuł „Dzieje Sochaczewa”, t. 6, II wojna światowa (1939–1945), część I: Wrzesień 1939. Podczas spotkania autor wygłosi krótką pogadankę poświęconą „Nieznanym i przemilczanym faktom z dziejów Sochaczewa”. Opowie min. o działalności Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD w Sochaczewie po zakończeniu II wojny światowej, poruszy drażliwą kwestię własności nieruchomości pożydowskich w Sochaczewie, funkcjonowanie sochaczewskiego Urzędu Powiatowego w czasie I wojny światowej najpierw w Pskowie, a następnie w Moskwie, przybliży nieznane postacie starostów i burmistrzów sochaczewskich, którzy znani są w Polsce ze swoich dokonań, a mało kto wie, iż w Sochaczewie pełnili wcześniej wzmiankowane funkcje. Spotkanie odbędzie się po Mszy świętej w dniu 2 grudnia 2012 r. o godz. 19.00 w Ostoi św. Dominika przy parafii p.w. św. Wawrzyńca w Sochaczewie. Spotkanie poprowadzi historyk, redaktor radiowy, publicysta Zbigniew Zagajewski. Podczas spotkania będzie można uzyskać autograf autora.

Kolejny tom „Dziejów Sochaczewa” autorstwa Bogusława Kwiatkowskiego jest książką o charakterze popularno-naukowym poświęconą tragicznym dziejom Sochaczewa we wrześniu 1939 roku i jego obronie przed hitlerowskim agresorem. Publikacja zawiera bogaty, starannie dobrany i często unikatowy materiał ilustracyjny. Część z nich jest publikowana po raz pierwszy. Jest to pierwsza i jedyna – jak dotąd – książka prezentująca w tak szerokim zakresie dzieje miasta we wrześniu 1939 roku. Podczas spotkania autor zaprezentuje również plany wydawnicze związane z historią Sochaczewa.

Marsze niepodległości, koncerty, Msze święte za Ojczyznę. Święto Odzyskania przez Polskę niepodległości. Warszawa, Sochaczew, Teresin - 11 listopada 2012 r.

Warszawa: Marsz Niepodległości

Niektórzy mieszkańcy Sochaczewa wezmą udział w Marszy Niepodległości. Rozpocznie się on 11 listopada 2012 r. o godz. 15.00. Początek marszu zaplanowano przy rondzie im. Romana Dmowskiego (skrzyżowanie przy Rotundzie i stacji metra Centrum). Poprzedzi go uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona o godz. 13:00 w kościele parafii św. Barbary przy ulicy Nowogrodzkiej 51. Tegoroczny marsz przejdzie pod hasłem „Odzyskajmy Polskę!”

Sochaczew: Msza święta, koncerty, odczyty…

Czytaj więcej...

Bogusław Kwiatkowski zaprasza na swoje stoisko przed Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, gdzie będzie spotykał się z czytelnikami i podpisywał swoje książki. Niedziela, 10 czerwca 2012 r., godz. 11-13, Sochaczew, Plac Kościuszki 2

W ramach „Dni Sochaczewa” Bogusław Kwiatkowski będzie podpisywać ostatnie egzemplarze swoich książek. „Dzieje Sochaczewa”, t. 2: W okresie przynależności do Księstwa Mazowieckiego (1202–1476), Sochaczew 2007. Książka poświęcona dziejom Sochaczewa w okresie przynależności miasta do Księstwa Mazowieckiego omawia rządy nad Sochaczewem książąt mazowieckich, począwszy od Konrada I, poprzez m.in. Bolesława II, Siemowita II, Siemowita III, Siemowita IV, Siemowita V, skończywszy na rządach księżnej Anny. Druga z publikacji to album wydany z okazji 750-rocznicy konsekracji kościoła parafialnego (parafia św. Wawrzyńca) w Sochaczewie „Pani Ziemi Sochaczewskiej”, Sochaczew 2007. Wreszcie trzecia z książek to „Poczet Faraonów”, który przedstawia postacie dziewiętnastu władców, którzy panowali w latach 332-30 p.n.e., tj. od ogłoszenia „faraonem” króla macedońskiego Aleksandra Wielkiego do samobójczej śmierci królowej Kleopatry VII.

Czytaj więcej...

Jubileuszowa 200. Pielgrzymka Piesza Sochaczew-Miedniewice powróciła do domu

We wtorek 2 sierpnia przed godziną 21 do Sochaczewa dotarła Jubileuszowa 200 pielgrzymka piesza Sochaczew-Miedniewice-Sochaczew. Pielgrzymi dzień wcześniej wyruszyli po Mszy świętej o godz. 6.30. z kościoła Matki Bożej Różańcowej w Sochaczewie. Wśród pielgrzymów znaleźli się m.in. wierni z parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie, Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Trojanowie, św. Józefa Robotnika w Chodakowie, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Sochaczewie-Boryszewie, byli również pielgrzymi z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kozłowie Biskupim i gościnnie z parafii w Niepokalanowie.

Czytaj więcej...

Sochaczewscy pielgrzymi po raz 200 wyruszą w pielgrzymce pieszej z Sochaczewa do Miedniewic

W poniedziałek 1 sierpnia 2011 roku po Mszy świętej w kościele Matki Bożej Różańcowej, z Sochaczewa do Miedniewic po raz 200 wyruszy piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Boskiej Świętorodzinnej w Miedniewicach.

Czytaj więcej...

Niepokalanów, 28 lipca 2011 roku, godz. 13.10, „Radio Niepokalanów”. 102,7 FM między Warszawą a Łodzią, 98,6 FM w Łodzi

Rozmówcą Bogusława Kwiatkowskiego w programie o 13.10 będzie wójt gminy Sochaczew Mirosław Orliński.

Strona 1 z 4