Aby wyświetlić tę zawartość zainstaluj lub zaktualizuj odtwarzacz Flash Player.

Jubileuszowa 200. Pielgrzymka Piesza Sochaczew-Miedniewice powróciła do domu

We wtorek 2 sierpnia przed godziną 21 do Sochaczewa dotarła Jubileuszowa 200 pielgrzymka piesza Sochaczew-Miedniewice-Sochaczew. Pielgrzymi dzień wcześniej wyruszyli po Mszy świętej o godz. 6.30. z kościoła Matki Bożej Różańcowej w Sochaczewie. Wśród pielgrzymów znaleźli się m.in. wierni z parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie, Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Trojanowie, św. Józefa Robotnika w Chodakowie, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Sochaczewie-Boryszewie, byli również pielgrzymi z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kozłowie Biskupim i gościnnie z parafii w Niepokalanowie.

Z Sochaczewa wyruszyło 134 pielgrzymów w wieku od 7 do ponad 70 lat. Najwięcej razy w pielgrzymce "miedniewickiej" uczestniczyli Stanisław Regulski (36 razy), Zbigniew Rzeczycki (25 razy) i Bogusław Kwiatkowski (24 razy) i jedna z anonimowych pań (19 razy). Ta ostatnia, jak przyznała zaczęła chodzić na pielgrzymki do Miedniewiec, od czasu gdy przeszła na emeryturę. Wśród pielgrzymów było również kilkanaście osób, które poraz pierwszy wyruszyły na pątniczy szlak. Na różnych etapach pielgrzymom towarzyszyli księża z sochaczewskich parafii- 1 sierpnia ks. Andrzej Kita (kapelan Szpitala Powiatowego w Sochaczewie), ks. Radosław Sawicki (wikariusz parafii św. Wawrzyńca), ks. Sylwester Bernat (wikariusz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Boryszewie), - 2 sierpnia ks. Radosław Sawicki, ks. Sylwester Bernat, ks. Piotr Żądło (proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie). Ten ostatni poprowadził m.in. różaniec z przejmującymi pełnymi życiowej refleksji rozważaniami. W pielgrzymce uczestniczyły również siostry Misjonarki Krwi Chrystusa z Sochaczewa: s. Danuta, s. Ewa Maria i s. Maria Magdalena. W Kurdwanowie pielgrzymi zostali niezwykle serdecznie i gościnnie przyjęci przez parafian na czele z nowym proboszczem ks. Jackiem Warzechą, który zastąpił dotychczasowego proboszcza ks. Macieja Mroczkowskiego. Nowy proboszcz kurdwanowiski pochodzi z Sochaczewa. Przygotowane stoły w zagrodzie plebanijnej uginały się od pysznych ciast, serników, pierników i napojów. Dzięki temu pielgrzymi po godzinnym odpoczynku mogli raźno wyruszyć w dalszą drogę, by przed godz. 16.00 dotrzeć do sanktuarium.

Tam wszyscy o godzinie 18 uczestniczyli we Mszy świętej celebrowanej pod przewodnictwem biskupa łowickiego ks. Józefa Zawitkowskiego, który wygłosił przejmującą homilię, w której nie zabrakło odniesień do powstania warszawskiego i obecnej sytuacji społeczo-politycznej. W czasie Mszy świętej wójt gminy Wiskitki Franciszek Grzegorz Miastowski dokonał zawierzenia gminy i jej mieszkańców Matce Bożej. Następnie już o zmroku pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie dróżek maryjnych, a po godzinie 21 wysłuchali (głównie młodzież) koncertu zespołu New Day. Założycielem i liderem tego ostatniego jest perkusista, kompozytor i aranżer Rafał Boni Boniśniak. Muzyka zespołu inspirowana jest rytmami i kulturą afrykańską, stąd też w ich muzyce słychać było wiele instrumentów pochodzących właśnie z Afryki. 

Sochaczewska pielgrzymka piesza była nie tylko jedną z najstarszych, ale i najliczniejszych pielgrzymek pieszych (134 osoby), z Skierniewic na pieszo przybyło 150 osób, z Żyrarowa 146 osób, z Łowicza 106 osób, w III pieszej pielgrzymce z Mszczonowa (96 osób), wreszcie z Błonia 60 osób.  

Wtorkowe uroczystości odpustowe rozpoczęły się o godzinie 5.00 wspólnym odśpiewaniem godzinek, a następnie pielgrzymi z poszczególnych miejscowości uczestniczyli w Mszach świętych o poszczególnych godzinach. Mszę świetą o godzinie 9.00. dla sochaczewskich pielgrzymów odprawił proboszcz parafii św. Wawrzyńca ks. Piotr Żądło, a homilię wygłosił redaktor naczelny Katolickiego Magazynu Społecznego "Moja Rodzina" ks. Ryszard Halwa, który poprzedniego dnia w słowie do pielgrzymów podkreślił 200 pielgrzymowanie sochaczewskich wiernych. Uroczystą Mszę Świętą odpustową pod przewodnictwem prowincjała franciszkanów o. Mirosława Bartosa 2 sierpnia 2011 roku o godz. 12.00 transmitowało na Polskę i Chicago (w Stanach Zjednoczonych, gdzie radio nadaje część swojego programu dla tamtejszej Polonii) "Radio Niepokalanów". Po Mszy świętej i krótkim wypoczynku pielgrzymi w liczbie 83 wyruszyli w drogę powrotną do Sochaczewa.

Warto podkreślić, że mieszkańcy Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego będą jeszcze pielgrzymować w sierpniu na Jasną Górę w 15. Łowickiej Pieszej Pielgrzymce Młodzieżowej (grupa błękitna), w 31. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej (m.in. w grupie błękitnej - franciszkanie), nie zabraknie ich również w 300. Jubileuszowej Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej. Nową inicjatywą duszpasterską są również nocne pielgrzymki z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kozłowie Biskupim. Jak dotąd odbyły się dwie takie pielgrzymki, jesienią 2010 roku do Miedniewic i wiosną tego roku do Niepokalanowa. Cieszyły się one sporym zainteresowaniem. Coraz częściej mieszkańcy powiatu sochaczewskiego biorą również udział w pieszych pielgrzymkach za granicą, choćby podążając słynnym szlakiem do Santiago de Compostela (przynajmniej kilka osób wyruszyło tym szlakiem w tym roku), miejsca kultu św. Jakuba Apostoła, czy też w 21. Międzynarodowej Pielgrzymce z Suwałk do Wilna (kilka osób).