Aby wyświetlić tę zawartość zainstaluj lub zaktualizuj odtwarzacz Flash Player.

Zdjęcia archiwalne ze zbiorów prywatnych Andrzeja Emeryka Mańkowskiego z Warszawy (część VII))

Niewielki wybór zdjęć zamieszczonych na stronie internetowej ze zbiorów Pana Andrzeja Emeryka Mańkowskiego z Warszawy generalnie przedstawia życie rodzinne Woronieckich, właścicieli do 1945 roku dworu i majątku w Bielicach pod Sochaczewem. W większości niestety zdjęcia nie są opisane. Stąd apel do Czytelników o wsparcie i uzupełnienie zamieszczonych zdjęć informacjami merytorycznymi i nowymi zdjęciami. Zamieszczone zdjęcia pochodzą z albumów rodzinnych Woronieckich, z przełomu XIX i XX wieku. Są wśród nich portrety księcia Pawła Woronieckiego, zdjęcia z Zakopanego, Krakowa, Wenecji, Borówki na Podolu (majątku rodziców Marii Mańkowskiej-Woronieckiej Wacława Mańkowskiego), pobytu gości w Bielicach, a także sporo zdjęć z majątku, z dożynek, wreszcie z obchodów jubileuszu straży ogniowej w Sochaczewie w 1907 roku. Ciekawe jest zdjęcie koperty "firmowej" Woronieckich z napisem "Bielice, p. Sochaczew" i mitrą książęcą. Wybitne jest także zdjęcie wędrownych sztukmistrzów-iluzjonistów z małpami (zrobione najprawdopodobniej w parku w Bielicach). W folderze "Borówka" znajdują sie wyłącznie zdjęcia z rodzinnej miejscowości Marii Mańkowskiej pochodzące z 1876 roku (Borówka, powiat jampolski, wschodnie. tzw. rosyjskie Podole).

Rodzina Woronieckich została właścielem Bielic pod Sochaczewem w 2. połowie XIX wieku, kiedy dobra te od Adolfa Szyppożyńskiego kupił książę Lucjan Grzegorz Eustachy Woroniecki herbu Korybut (ur. 1896 r. - zm. 21 listopada 1875 r.). Ożenił się z Marianną Bibianną Antoniną z Łuszczewskich herbu Korczak Woroniecką (ur. 1833 r. - zm. 21 czerwca 1878 r. w Warszawie). Miał z nią czterech synów: Pawła Adama Marię (ur. 1856 - zm. 1 października 1922 r.)Michała Jana (ur. 1860 - zm. 1928)Antoniego (ur. 1862 - zm. 4 listopada 1886 r. w Poznaniu) i Adama Mariana (ur. 1865 - zm. 1889). Kiedy Lucjan Korybut-Woroniecki zmarł w 1875 roku został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Mikołajewie. W 1868 roku Woroniecki z polecenia sławnej literatki Deotymy powierzył obowiązki guwernera swoich starszych synów Pawła i Michała Henrykowi Sienkiewiczowi, który przez Cieciszowskich i Łuszczewskich był dalekim kuzynem Korybut-Woronieckich. W rok później powstała tutaj jego pierwsza powieść "Na marne".

Po ojcu dobra w Jeżówce i Bielicach przejął najstarszy syn Paweł, który ożenił się z Marią z Mańkowskich herbu Zaręba (ur. 25 grudnia 1860 r. w Jampolu, obwodzie lwowskim, Ukraina, zm. 2 czerwca 1938 r.). W latach 1896-1914 pełnił funkcję prezesa oraz honorowego członka Ochotniczej Straży Pożarnej w Sochaczewie. Za jego gospodarzenia w Bielicach w dalszym ciągu przyjeżdzał tutaj Henryk Sienkiewicz, jego ostatni tutaj pobyt źródła odnotowały 28 stycznia 1914 roku. Należy jeszcze wspomnieć o synu Pawła i Marii Woronieckich Czesławie Woronieckim, który w okresie okupacji hitlerowskiej działał aktywnie w Armii Krajowej w Obwodzie Skowronek w Sochaczewie. 

Drugi syn Lucjana Woronieckiego Michał poślubił w 1898 roku Franciszkę Paulę Emilię Karolinę z Krasińskich herbu Ślepowron (ur. 27 maja 1872 r., zm. 1952 r.), córkę właścicieli dóbr radziejowickich w pobliżu Żyrardowa. Urodziło się im 5 synów, których guwernerem był inny, później sławny pisarz, Jarosław Iwaszkiewicz. Jeden z synów Michała i Franciszki Adam Edward  (ur. 1 stycznia 1901 - zm. 19 marca 1980 r.) ożenił się w 1933 roku z Cecylią Anną z Brudzińskich (ur. 1909 r., zm. 1991 r.), córką Zygmunta Henryka Brudzińskiego, właściciela Skotnik i Szymanowa.

Od redakcji: Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość materiałów fotograficznych zamieszczonych na stronie zgodnie z życzeniem osób przekazujących zdjęcia nie może być reprodukowana ani rozpowszechniana w sposób drukarski, kserograficzny, elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny, nagrywający i inny, nie może być przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich do zdjęć lub zbiorów zdjęć. Kopiowanie oraz wykorzystywanie zdjęć w publikacjach książkowych czy internetowych w celach komercyjnych i innych (naukowe, oświatowe, urzędowe) wymaga indywidualnej zgody właściciela praw autorskich zdjęć. Redakcja portalu nie pośredniczy w kontaktach między Czytelnikami portalu a autorami zdjęć lub zbiorów zdjęć. Portal jest chroniony programem antyplagiatowym przeszukującym zasoby internetu w czasie rzeczywistym w celu znalezienia ewentualnego naruszenia praw autorskich. Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne naruszenie praw autorskich przez osoby chcące zamieścić zdjęcia na portalu.

{multithumb popup_type=lightbox blog_mode=popup thumb_width=170 thumb_height=110 max_thumbnails=0 num_cols=5}