Aby wyświetlić tę zawartość zainstaluj lub zaktualizuj odtwarzacz Flash Player.

Zdjęcia archiwalne ze zbiorów parafii rzymsko-katolickiej w Kurdwanowie

Dzięki uprzejmości proboszcza parafii rzymsko-katolickiej w Kurdwanowie ks. Jacka Warzechy na stronie zostały zamieszczone wybrane archiwalne zdjęcia przedstawiające życie parafii na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. W czerwcu 2012 roku parafia będzie obchodziła Jubileusz 400-lecia swego istnienia. Powstanie parafii w 1612 roku wprowadza ponownie Kurdwanów na karty historii. Miejscowy dziedzic Mikołaj Kurdwanowski, pełniący wówczas także funkcję poborcy sochaczewskiego, wybudował od fundamentów drewniany kościół pod wezwaniem Bożego Ciała, Św. Michała Archanioła oraz Św. Mikołaja biskupa, a także plebanię z ogrodem.

Akt erekcji spisał 25 czerwca 1612 roku ks. Raciborski, dziekan i oficjał warszawski, z ramienia ordynariusza poznańskiego Andrzeja Opalińskiego. Nową parafię wydzielono z parafii Kozłów Biskupi za zgodą ówczesnego proboszcza ks. Jana Szczawińskiego. W trzy lata później kościół konsekrowano. W związku z zbliżającym się jubileuszem istnienia parafii wspólnie z ks. proposzczem poszukujemy innych archiwalnych zdjęć i dokumentów przedstawiających życie parafialne. Wybrane zdjęcia (z podaniem imienia i nazwiska autora lub właściciela zdjęć) zostaną zamieszczone na stronie internetowej i w jubileuszowej publikacji dotyczącej dziejów kurdwanowskiej parafii, która ukaże się w czerwcu 2012 roku.  

Od redakcji: Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość materiałów fotograficznych zamieszczonych na stronie zgodnie z życzeniem osób przekazujących zdjęcia nie może być reprodukowana ani rozpowszechniana w sposób drukarski, kserograficzny, elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny, nagrywający i inny, nie może być przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich do zdjęć lub zbiorów zdjęć. Kopiowanie oraz wykorzystywanie zdjęć w publikacjach książkowych czy internetowych w celach komercyjnych i innych (naukowe, oświatowe, urzędowe) wymaga indywidualnej zgody właściciela praw autorskich zdjęć. Redakcja portalu nie pośredniczy w kontaktach między Czytelnikami portalu a autorami zdjęć lub zbiorów zdjęć. Portal jest chroniony programem antyplagiatowym przeszukującym zasoby internetu w czasie rzeczywistym w celu znalezienia ewentualnego naruszenia praw autorskich. Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne naruszenie praw autorskich przez osoby chcące zamieścić zdjęcia na portalu.

{multithumb popup_type=lightbox blog_mode=popup thumb_width=170 thumb_height=110 max_thumbnails=0 num_cols=5}