Aby wyświetlić tę zawartość zainstaluj lub zaktualizuj odtwarzacz Flash Player.

Parafie dawnego dekanatu sochaczewskiego, Paprotnia 1998

parafie_dawnego_dekanatu_sochaczewskiego_small.jpgKsiążka stanowi relację z podróży redakcyjnych po regionie, w czasie których autor odwiedzał parafie, rozmawiał z ich gospodarzami oraz z mieszkańcami. Efekty swej pracy przedstawiał w cyklicznej audycji historycznej pt. „Cudze chwalicie, swego nie znacie” na antenie „Radia Niepokalanów” w latach 1995–1997. Opisy wielu parafii drukował także tygodnik „Ziemia Sochaczewska” w cyklu „Parafie Ziemi Sochaczewskiej”.{nomultithumb}

W książce „Parafie dawnego dekanatu sochaczewskiego” autor przedstawił krótkie opisy historyczne 29 parafii, które na przestrzeni dziejów należały do dekanatu sochaczewskiego. Ten ostatni na przestrzeni wieków miał większy zasięg terytorialny niż obecnie. Wchodziły do niego parafie, które dziś przynależą do innych dekanatów: żyrardowskiego, sannickiego, błońskiego, wiskickiego, czy grodziskiego.

Książka przedstawia kilkustronicowe zarysy historyczne następujących parafii - z dekanatu pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca w Sochaczewie (Brochów, Chodaków, Kamion, Kąty, Mikołajew, Młodzieszyn, Pilawice, Sochaczew, Trojanów), z dekanatu pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sochaczewie-Boryszewie (Bolimów, Giżyce, Kozłów Biskupi, Kozłów Szlachecki, Kurdwanów, Rybno, Sochaczew-Boryszew) oraz parafie, dawniej wchodzące w skład dekanatu sochaczewskiego lub powstałe współcześnie na obszarze dawnego dekanatu sochaczewskiego, a obecnie znajdujące się poza jego obszarem (Baranów, Brzozów, Głusk (Głusk-Leoncin), Guzów, Iłów, Kampinos, Kaski, Miedniewice, Niepokalanów, Pawłowice, Szymanów, Wiskitki, Zawady). Książka zawiera wybraną bibliografię ogólną, podstawową bibliografię do każdej parafii, blisko 100 zdjęć, w tym archiwalne, listy chronologiczne proboszczów oraz słowo o patronie.

s. 272, oprawa miękka, wydawnictwo „Perła”, biało-czarne ilustracje, nakład wyczerpany{nomultithumb}