Aby wyświetlić tę zawartość zainstaluj lub zaktualizuj odtwarzacz Flash Player.

100 LAT RADY MIASTA SOCHACZEWA 1919 – 2019

W 2018 roku w Sochaczewie miały miejsce uroczystości rocznicowe nawiązujące do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale to w 2019 roku Sochaczew przeżywa 100 rocznice istnienia wielu „instytucji”. W 2019 roku mija dokładnie 100 lat od pierwszych wyborów samorządowych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości (luty 1919 r.), pierwszego posiedzenia Rady Miejskiej (obecnie Rada Miasta, marzec 1919 r.), wreszcie 100 lat od wyboru pierwszego Polaka na stanowisko burmistrza miasta Sochaczewa (kwiecień 1919 r.). Poza tym warto wspomnieć, że rok 2019 to również 100 lat od wyboru pierwszej Rady Powiatowej (zwanej wówczas Sejmikiem Powiatowym), 100 lat od pierwszego posiedzenia tejże Rady Powiatowej, wreszcie 100 lat od utworzenia powiatu sochaczewskiego po 123 latach zaborów, czy 100 lat od utworzenia pierwszego posterunku policji w Sochaczewie it.p.

Czytaj więcej...

Działalność historyczna Bogusława Kwiatkowskiego (spotkania, wykłady, prelekcje, konferencje, uroczystości) w 2018 r. Możesz zaprosić autora z wykładem, kontakt wstępny poprzez formularz kontaktowy

Sochaczew, 10 listopada 2018 r., sobota, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Plac Tadeusza Kościuszki 12, godz. 15.30, Planowana promocja książki „Kalendarium wydarzeń historycznych miasta Sochaczewa w okresie dwudziestolecia międzywojennego (1918–1939)" autorstwa Bogusława Kwiatkowskiego, publikacja wydana z okazji 100 rocznicy odzyskania perzez Polskę niepodległości, zawiera wykaz 250 ważnych lub ciekawych wydarzeń z dziejów miasta w tytułowym okresie, publikacja bogato ilustrowana. Spotkanie otwarte. Spotkanie organizowane przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.

Teresin, 7 listopada 2018 r., środa, Zespół Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, godz. 12.00, gawęda historyczna "Zdań kilka o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w czasach kiedy nie było smartfonów". Gawęda adresowana do młodzieży szkolnej. Spotkanie zamknięte. Spotkanie organizowane przez Zespół Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie.

Sochaczew, 21 października 2018 r., niedziela, godz. 14.10 - 14.50, radiowa audycja historyczna, „Z dziejów wyborów burmistrza w Sochaczewie w okresie dwudziestolecia międzywojennego". "Radio Sochaczew", 94,8 FM. Audycja adresowana do szerokiego kręgu słuchaczy.

Sochaczew, 14 października 2018 r., niedziela, godz. 14.10 - 14.50, radiowa audycja historyczna "na żywo", „Z dziejów Rady Miejskiej w okresie dwudziestolecia międzywojennego w Sochaczewie". "Radio Sochaczew", 94,8 FM. Audycja adresowana do szerokiego kręgu słuchaczy.

Sochaczew-Chodaków, 7 października 2018 r., niedziela, Kino Teatr w Chodakowie, godzina przedpołudniowa, okolicznościowy wykład historyczny na uroczystości powiatowej z okazji 20-lecia istnienia samorządu powiatowego w Sochaczewie: „Starostowie sochaczewscy z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Odbudowa i utrwalanie państwowości polskiej”. Wykład adresowany do szerokiego kręgu słuchaczy. Spotkanie otwarte. Spotkanie organizowane przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie.

Sochaczew-Warszawa, 29 września 2018 r., sobota, godz. 9.15., Bogusław Kwiatkowski będzie gościem porannego programu Polskiego Radia, Program Pierwszy, gdzie opowie krótko o dziejach Sochaczewa.

Młodzieszyn, 27 września 2018 r., czwartek, Gminny Dom Kultury w Młodzieszynie, godz. 10.00, gawęda historyczna "Zdań kilka o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w czasach kiedy nie było smartfonów". Gawęda adresowana do dzieci i młodzieży szkolnej. Spotkanie zamknięte. Spotkanie organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Młodzieszynie.

Gmina Sochaczew, 19 września 2018 r., środa, Szkoła Podstawowa w Kątach, godzina przedpołudniowa, gawęda historyczna: „Zdań kilka o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w czasach kiedy nie było smartfonów”. Gawęda adresowana do dzieci i młodzieży szkolnej. Spotkanie zamknięte. Spotkanie organizowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Sochaczew w Kątach.

Gmina Sochaczew, 19 września 2018 r., środa, godz. 17.00, Biblioteka Publiczna Gminy Sochaczew w Kątach wykład historyczny: „Powiat sochaczewski tuż przed i tuż po odzyskaniu niepodległości” Wykład adresowany do dorosłych. Spotkanie otwarte. Spotkanie organizowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Sochaczew w Kątach.

Sochaczew, 16 września 2018 r., niedziela, godz. 14.10 - 14.50, radiowa gawęda historyczna, „Wincenty Smoleński, uczestnik powstania styczniowego -zapomniany bohater niepodległościowy w Sochaczewie”. "Radio Sochaczew", 94,8 FM. Gawęda adresowana do szerokiego kręgu słuchaczy.

Sochaczew, 9 września 2018 r., niedziela, godz. 14.10 - 14.50, radiowa gawęda historyczna, „Ks. Feliks Tacikowski, proboszcz i dziekan sochaczewski - zapomniany bohater niepodległościowy w Sochaczewie”. "Radio Sochaczew", 94,8 FM. Gawęda adresowana do szerokiego kręgu słuchaczy.

Brochów, 8 września 2018 r., sobota, godz. 10.00, gawęda historyczna: „Zdań kilka o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w czasach kiedy nie było smartfonów” Miejsce spotkania: Gminna Biblioteka Publiczna w Brochowie . Gawęda adresowana do dorosłych. Wstęp wolny.

Sochaczew, 6 sierpnia 2018 r., poniedziałek, godz. 18.45, wykład historyczny: „Wkład sochaczewskich kapłanów (parafii św. Wawrzyńca) w odzyskanie niepodległości” Miejsce spotkania: Parafia Św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika, kościół Matki Bożej Różańcowej, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1, 96-500 Sochaczew Wykład adresowany do szerokiego kręgu słuchaczy. Wstęp wolny.

Sochaczew, 11 kwietnia 2018 r., środa, godz. 10.00, wykład historyczny: „Sochaczew w przededniu odzyskania niepodległości”. Miejsce spotkania: Kramnice Miejskie, sala konferencyjna (II piętro), ul. 1 Maja 21, 96-500 Sochaczew Wykład adresowany do młodzieży gimnazjalnej. Wstęp wolny.

Czytaj więcej...

Spotkania Genealogiczne z Bogusławem Kwiatkowskim

 

SPOTKANIA GENEALOGICZNE – to propozycja zajęć prowadzonych przez Bogusława Kwiatkowskiego, z wykształcenia historyka, archeologa (Uniwersytet Warszawski) i muzealnika (Uniwersytet Jagielloński), autora kilkuset artykułów historycznych, kilkuset audycji radiowych o tematyce historycznej, autora kilkunastu książek historycznych, w wolnych chwilach od lat pasjonata genealogii. W wolnych chwilach pracuje nad drzewem genealogicznym swojej rodziny, które liczy już ponad 750 osób i sięga roku 1620. Intensywnym poszukiwaniem przodków zajął się w 2012 roku i od tego czasu systematycznie prowadzi swoje prace. Odnalazł licznych krewnych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Przynajmniej trzy razy w roku podróżuje po odległych zakątkach kraju, by spotkać „nowych członków rodziny”, których przodkowie przed bardzo wielu laty na skutek emigracji, migracji wewnętrznych i wojen, utraciły ze sobą kontakt. Obecnie w każdą niedzielę (z wyjątkiem wakacji) od godz. 14.10 do 14.50 prowadzi „na żywo” program „O historii przy kawie, czyli gawędy historyczne Bogusława Kwiatkowskiego” w „Radio Sochaczew”. Spotkania genealogiczne to cykl 3 spotkań genealogicznych, skierowanych do osób, które rozpoczynają swoją przygodę z genealogią, jak i tych średniozaawansowanych. Ich celem jest pomóc w dotarciu do cennych zasobów metrykalnych oraz nauczyć jak z nich korzystać. Uczestnicy otrzymają praktyczne informacje, jak rozpocząć poszukiwania swoich przodków, zostaną zapoznani z metodologią prowadzenia swoich badań oraz poznają podstawowe bazy danych dostępne w internecie. Prowadzący kładzie szczególny nacisk na archiwalia dotyczące powiatu sochaczewskiego, lub szerzej diecezji łowickiej. Spotkania są adresowane do młodzieży i dorosłych. Autor poprowadzi spotkania genealogiczne w Domach Kultury, Bibliotekach i Muzeach. Wstępny kontakt z autorem, informacje, wolne terminy za pośrednictwem formularza kontaktowego strony bkwiatkowski.pl

Czytaj więcej...

"Dzieje sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach" - Spotkanie autorskie 25 czerwca 2017 r. w Sochaczewie

Z okazji uroczystości jubileuszowych 250 rocznicy koronacji obrazu Świętej Rodziny w Miedniewicach w czerwcu 2017 r. ukazała się książka „Dzieje Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach” autorstwa Bogusława Kwiatkowskiego i jego żony Magdaleny. Książka została wydana przez Wydawnictwo Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie i Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach. Z tej okazji w niedzielę 25 czerwca 2017 r. o godz. 19.00 w Sali Ostoi św. Dominika przy parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie odbędzie się spotkanie poświęcone Sanktuarium w Miedniewicach. Wejście z tyłu kościoła, od strony rzeki Bzury. W programie spotkania m.in. 12 minutowy film dokumentalny o miedniewickim sanktuarium i krótkie gawędy o dziejach tego niezwykłego miejsca. W spotkaniu wezmą udział m.in. współautor publikacji Bogusław Kwiatkowski, kustosz miedniewickiego sanktuarium o. Jan Krzysztof Oniszczuk, wójt Gminy Wiskitki Franciszek Grzegorz Miastowski. Podczas spotkania możliwość zapoznania się z publikacją, na co dzień dostępną (do wyczerpania nakładu) tylko w miedniewickim sanktuarium. Blisko 700-stronicowa i bogato ilustrowana książka (ponad 250 współczesnych i archiwalnych fotografii oraz reprodukcji dokumentów) ukazuje wydarzenia związane z historią Sanktuarium, od samego początku po współczesność, zawiera również wątki sochaczewskie. Została ona wydana w dwóch wersjach - ekskluzywnej twardej oprawie i w oprawie miękkiej. Po spotkaniu – przy ciastku i kawie – możliwość rozmów kuluarowych.

An appeal to readers

Dear readers of this page, whose grandparents and great-grandparents lived in Sochaczew, please share your memories and copies of photographies and documents about the history of Sochaczew. We are seeking pictures, postcards, photographs (scans), documents (scans) from the family albums. Your memories and photographies will supplement the knowledge about the history of Sochaczew and the preparation of the book which is about to be published due to the 700 th anniversary of our town. Please send me your memories and photographies (scans) by using this contact form. In particular we are looking forward to photographies of Sochaczew from the years 1918–1939 and 1939–1950.

Strona 1 z 4