Aby wyświetlić tę zawartość zainstaluj lub zaktualizuj odtwarzacz Flash Player.

Sochaczewska Piesza Pielgrzymka do Miedniewic 1 i 2 sierpnia 2015 r.

W sobotę i niedzielę 1 i 2 sierpnia 2015 roku tak jak od wielu lat wierni z Sochaczewa i nie tylko będą pielgrzymować do Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach na uroczystość odpustową Matki Bożej Anielskiej, która przypada zawsze 2 sierpnia. Piesza pielgrzymka z Sochaczewa będzie jedną z wielu jakie przybędą na uroczystości odpustowe do Miedniewic. Od lat przychodzą tam pieszo również grupy pielgrzymów m.in. z Łowicza, Skierniewic, Żyrardowa, Błonia, Wiskitek, Mszczonowa. Staram się o tej pielgrzymce – jak tylko czas pozwoli – pisać od wielu lat w gazetach, w internecie. W tym roku jak okoliczności pozwolą udam się już na pielgrzymi szlak po raz 28. Pielgrzymuję bowiem na tej trasie od dzieciństwa. By pielgrzymować do Miedniewic nie trzeba mieć pieniędzy, nie trzeba się zapisywać, nie trzeba mieć wiele czasu (w tym roku to sobota i niedziela), a i zdrowie nie musi być takie super jak na pielgrzymce do Częstochowy (ponad 150 km), czy do Santiago de Compostela (nawet i 800 km podstawowy szlak). A tutaj nieco ponad 20 kilometrów.

     Sochaczewska Pielgrzymka wyruszy 1 sierpnia spod kościoła św. Wawrzyńca w Sochaczewie i przejdzie ulicami Traugutta, 15 Sierpnia kierując się w stronę Rokotowa. Po Mszy św. o godz. 7 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy dołączą również pielgrzymi z parafii boryszewskiej. Pielgrzymi przejdą przez Orłów, Kościelną Górę, Kurdwanów. W tej ostatniej miejscowości zawsze byli podejmowani przez miejscowego proboszcza – którym obecnie jest pochodzący z Sochaczewa ks. Jacek Warzecha – i parafian słodkim poczęstunkiem.      

     Co roku organizatorzy zapraszają na pielgrzymkę. Chociaż trudno tu mówić o jakiś organizatorach, nie ma bowiem zapisów, nie ma opłat, ani znaczków pielgrzymich. Choć te ostatnie pojawiły się już w innych pielgrzymkach pieszych do Miedniewic. Kto przyjdzie pod kościół, albo dołączy po drodze to pielgrzymuje. Liczebność pielgrzymki w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat wahała się od kilkudziesięciu, stu kilkudziesięciu osób do nawet ponad 400 w latach 50-, czy 60 – XX wieku. 

     Każdego roku w uroczystościach odpustowych bierze udział kilkuset mieszkańców Sochaczewa. Przybywają oni pieszo, rowerami, samochodami. Po głównych uroczystościach pielgrzymi sochaczewscy powrócą do miasta również pieszo. Rozpisałem się zbyt długo, i na przedstawienie programu samych uroczystości odpustowych w Sanktuarium miedniewickim już nie starczyło miejsca.

Poniżej pełny program uroczystości odpustowych w Miedniewicach 1 i 2 sierpnia 2015 r.

Na stronie też autorska galeria fotografii podziemi znajdujących się pod klasztorem, które od kilku lat są niedostępne dla zwiedzających. Czy w tym roku będą otwarte tego nie wiadomo.

http://bkwiatkowski.pl/atrakcje-turystyczne/204-miedniewickie-podziemia.html

  Program uroczystości w Miedniewicach

1   sierpnia 2015 r. – sobota

14.00–17.00 – Powitanie pieszych grup pielgrzymkowych

18.00 – Msza św. i Apel poległych w powstaniu warszawskim – biskup łowicki ks. Józef Zawitkowski

20.00 – Nabożeństwo Dróżek Maryjnych w krużgankach Sanktuarium


22.00 – Czuwanie pielgrzymów przed cudownym obrazem Świętej Rodziny – prowadzi zespół wokalno-instrumentalny z Łodzi „zaNim”

24.00 – Msza św. – Kustosz Sanktuarium o. Krzysztof Oniszczuk, po Mszy św. Nabożeństwo przed cudownym wizerunkiem Pani Mazowsza  i uczczenie relikwii św. Jana Pawła II

2   sierpnia – niedziela

01.30 – Czuwanie pielgrzymów przed cudownym obrazem Świętej Rodziny
05.00 – Godzinki do NMP

06.00 – Msza św. dla grup pielgrzymkowych z Łowicza

07.00 –  Msza św. dla grup pielgrzymkowych ze Skierniewic

08.00 – Msza św. dla grup pielgrzymkowych z Błonia

9.00 – Msza św. dla grup pielgrzymkowych z Sochaczewa

10.00 -  Msza św. dla grup pielgrzymkowych z Żyrardowa

12.00 – Msza św. odpustowa – O. Mirosław Bartos – gwardian i kustosz sanktuarium w Niepokalanowie

13.30 – Procesja Eucharystyczna, błogosławieństwo i pożegnanie pielgrzymów

Cały czas dla pielgrzymów otwarta będzie kuchnia parafialna (grill, bigos, wypieki).