Aby wyświetlić tę zawartość zainstaluj lub zaktualizuj odtwarzacz Flash Player.

Poszukujemy materiałów związanych z dziejami Sochaczewa

Spis treści

Drodzy Czytelnicy!

Nowo powstające „Niezależne Internetowe Centrum Informacji Historycznej i Turystycznej Miasta Sochaczewa” poszukuje dokumentów, fotografii, map, planów związanych z dziejami Sochaczewa od początków istnienia miasta do 1989 roku. W tym miejscu Szanowni Czytelnicy znajdziecie zdjęcia pochodzące z Waszych prywatnych zbiorów, które zechcecie zaprezentować szerszemu gronu użytkowników internetu. Dzięki temu możecie dotrzeć do odległych zakątków świata, ktoś z odległych stron może zechcieć się skontaktować z wami. Wspólnie będziemy szukać odpowiedzi na wiele pytań, dotyczących dziejów Sochaczewa, dziejów zamieszkujących na przestrzeni wieków rodzin zasłużonych dla lokalnej społeczności. W ten sposób powiększymy wiedzę o mieście, przybliżymy kolejnym pokoleniom wydarzenia i osoby, które tworzyły dzieje miasta.

Zdjęcia i pocztówki zamieszczone na stronie nie ograniczają Drodzy Czytelnicy w żaden sposób waszych praw autorskich jako posiadaczy. Wręcz przeciwnie portal ten jako jeden z niewielu pod każdym zdjęciem - o ile jest to możliwe do ustalenia – podaje imię i nazwisko właściciela pocztówki czy autora zdjęcia. Dane te można sobie zastrzec do wiadomości redaktora portalu. Wiele zdjęć historycznych ukazuje się w internecie, książkach, czy prasie. Zazwyczaj jest podane tam, że zdjęcie pochodzi ze zbiorów jakiejś instytucji i tyle. A przecież każde zdjęcie pochodzi z konkretnych zbiorów rodzinnych, zostało wykonane przez konkretną osobę, kryje się za nim konkretna historia. A warto tu przypomnieć, że prawa autorskie trwają 70 lat od chwili śmierci autora dzieła literackiego czy zdjęcia.

Autor pragnie na stronie zamieszczać zdjęcia dawnego Sochaczewa, zdjęcia wydarzeń, osób, dokumenty związane z dziejami miasta. Osoby chcące podzielić się z innymi swoimi zdjęciami, które mogą poszerzyć wiedzę o dziejach Sochaczewa proszę o kontakt.


Zdjęcia Czytelników

Ciekawym zbiorem zdjęć podzieliła się Pani Maria Gierałt-Jabłońska z Warszawy. Zdjęcia prezentowane na stronie wykonał w latach 1945–1950 ojciec Pani Marii Pan Kazimierz Gierałt. Przedstawiają one uroczystość w Żelazowej Woli, podczas której nastąpiło przekazanie urny z sercem Fryderyka Chopina przez prezydenta Krajowej Rady Narodowej Bolesława Bieruta władzom Warszawy. Serce Fryderyka Chopina, które w 1849 roku zostało umieszczone w kościele św. Krzyża w Warszawie, zostało zabrane przez Niemców w czasie powstania warszawskiego. Urna z sercem wielkiego polskiego kompozytora znalazła się w kwaterze głównego dowódcy wojsk niemieckich walczących wtedy w Warszawie Ericha von dem Bacha. Ten przekazał ją  arcybiskupowi Antoniemu Szlagowskiemu, sprawującemu w tym czasie władzę nad  archidiecezją warszawską. Urna przebywała do końca wojny głównie w Milanówku u arcybiskupa Szlagowskiego. Dopiero 17 października 1945 roku przewieziono ją przez Milanówek, Paprotnię i  Żelazową Wolę do Warszawy, gdzie w obecności władz państwowych i mieszkańców złożono ją w kościele św. Krzyża.

Z oczywistych względów ojciec Pani Marii fotografował głównych uczestników wydarzenia prezydenta Bolesława Bieruta, marszałka Polski Michała Rolę-Żymierskiego, ale też uczestników pochodzących z Sochaczewa na czele z pierwszym po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej starostą sochaczewskim Aleksandrem Onichimowskim. Na zdjęciach można zobaczyć m.in. poczty sztandarowe sochaczewskich strażaków, rzemieślników, uczniów sochaczewskiego gimnazjum. Na innym zdjęciu przedstawiającym jedną z miejskich uroczystości można zobaczyć sochaczewskiego burmistrza z lat 1946–1947 Edwarda Malinowskiego.{multithumb popup_type=lightbox blog_mode=popup thumb_width=170 thumb_height=110 max_thumbnails=0 num_cols=5}

mt_gallery:Zbiory rodzinne Marii Gierałt-Jabłońskiej

Z kolei dzięki uprzejmości Pana Marka Żurawieckiego możemy zaprezentować zdjęcie rodzinne pierwszego burmistrza Sochaczewa po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Jana Fabierkiewicza, jak i grób burmistrza znajdujący się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Natomiast Pan Jan Borzymowski wujeczny prawnuk Włodzimierza Ignacego Garbolewskiego udostępnił zdjęcia ze zbiorów rodziny Garbolewskich, właścicieli do 1945 roku dóbr czerwonkowskich. Na zdjęciach z okresu dwudziestolecia międzywojennego możemy zobaczyć Władzimierza Ignacego Garbolewskiego, na zdjęciu z 1916 roku dzieci Włodzimierza Ignacego Garbolewskiego: córkę Alicję Garbolewską (po mężu Dobraczyńską) i synów Leonarda i Jerzego. Na innych zdjęciach możemy zobaczyć innych członków rodziny Garbolewskich.