Aby wyświetlić tę zawartość zainstaluj lub zaktualizuj odtwarzacz Flash Player.

2. Rekonstrukcja obrony Sochaczewa - 2012

OBRONIĆ MIASTO, największa w tym roku impreza plenerowa w Sochaczewie. Ubiegłoroczna rekonstrukcja walk o Sochaczew, jakie toczyły się we wrześniu 1939 roku, przyciągnęła na pola czerwonkowskie kilkanaście tysięcy widzów. Widowisko Miasto w ogniu, plan filmu kręconego przez B. Wołoszańskiego, pokazy i wystawy w muzeum polowym oraz wieczorne koncerty zespołów obejrzało nie tylko wielu sochaczewian, ale też miłośnicy historii, przewodnicy wycieczek, nauczyciele historii niemal z całej Polski. W tym roku rekonstrukcja walk nosi tytuł Obronić Miasto i podobnie jak ubiegłoroczna zapowiada się imponująco. 130 rekonstruktorów, czołgi, samoloty, karabiny, wybuchy, płonące makiety domów. To wszystko już 15 września 2012 r.

PROGRAM OBCHODÓW

14 września piątek

9.00 - złożenie kwiatów na grobie majora Feliksa Kozubowskiego, dowódcy II/ 18 pp, przez delegację władz, kwatera WP na cmentarzu przy ul. Traugutta.

10.00 Msza polowa na cmentarzu żołnierzy WP w Sochaczewie -Trojanowie.

 W programie uroczystości:

  • rys historyczny dotyczący walk nad Bzurą w 1939 roku
  • wprowadzenie pocztów sztandarowych
  • hymn państwowy
  • wystąpienie burmistrza Sochaczewa Piotra Osieckiego
  • msza polowa odprawiona przez proboszcza parafii NNMP w Trojanowie ks. Kazimierza Wojtczaka
  • program artystyczno-patriotyczny Musimy Pamiętać w wykonaniu uczniów Gimnazjum Nr 2
  • Apel Poległych prowadzony przez Muzealną Grupę Rekonstrukcji Historycznych
  • salwa honorowa (kompania reprezentacyjna JW. w Bielicach)
  • złożenie wiązanek i kwiatów pod pomnikiem poległych (cmentarz) oraz przed Pomnikiem Pamięci przed kościołem w Trojanowie

 

18.00 - Wieczorne widowisko światło dźwięk - Zajęcie Sochaczewa przez II Batalion 18 pułku piechoty - pola czerwonkowskie.

Wyjątkowy pokaz prezentujący pole bitwy w nocnej scenerii. Głównym źródłem światła będą ogniska, płonące stogi siana, specjalnie zbudowane makiety zabudowy. Specjaliści od pirotechniki zapewnią widzom dodatkowe bodźce, gdyż co chwilę na polu bitwy wybuchać będą bomby i pociski. Wystrzałom karabinów maszynowych towarzyszyć mają błyski stroboskopów. Całość zamknie dobrana odpowiednio muzyka płynąca z głośników rozmieszczonych wokół pola bitwy.

- Po raz pierwszy będzie można zobaczyć w Sochaczewie widowisko po zmroku - coś zupełnie innego niż przy świetle dziennym. To bardziej obrazy na tle palących się ognisk, niż jedno ciągłe przedstawienie. Niezwykle ciekawe zachęca Jacek Haber z Fundacji Wojskowości Polskiej.

 15 września sobota

10.00 Park Historyczny - wystawy plenerowe i pokazy sprzętu wojskowego z okresu Bitwy nad Bzurą 1939 r. - pola czerwonkowskie.

W sobotę, u zbiegu ulic Olimpijskiej i Piłsudskiego, otwarte zostanie muzeum polowe prezentujące m.in. wojenny rynsztunek, dawny sprzęt i mundury. Tzw. dioramy zaprezentuje kilka grup rekonstrukcyjnych. Zobaczymy m.in. żołnierzy września 1939 roku, sprzęt bojowy, pojazdy pancerne, broń.

- W muzeum polowym zaprezentujemy m.in. samochód pancerny wz. 34, armatę polową wz. 1902, armatę bofors wz. 1936, motocykle, niemiecki samochód pancerny "Adler", czołg Panzer II oraz niemiecką armatę przeciwpancerną PAK 36 wylicza Jakub Wojewoda z Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej.

Muzeum polowe zaprasza od 10.00 do 16.00.

13.00 - 14.00 - Cykl pokazów historycznych pt. Sylwetki bohaterów  Bitwy nad Bzurą 1939 r., pola czerwonkowskie. 

           13.00 -  kapitan Ludwik Głowacki Pogromca czołgów- Ruszki 1939 r..

Odtworzone zostanie symboliczne pole walki pod Ruszkami, gdzie 16 września 1939 toczyły się boje polskiej baterii artylerii z czołgami niemieckimi. Żołnierze pod dowództwem kapitana Ludwika Głowackiego zniszczyli 22 czołgi niemieckie, kilkadziesiąt motocykli i ciężarówek.  

           14.00 Generał Stanisław Grzmot - Skotnicki - Ostatni bój generała Tułowice 1939 r..

Po przeprawie nad Bzurą, rano 18 września, w lasach pod Radziwiłką generał zebrał do ostatniego boju zrezygnowanych żołnierzy z rozbitych oddziałów polskich. Ruszył na czele ok. 400 osobowego oddziału. Poprowadził ich do ostatniego boju o przebicie się przez Puszczę Kampinoską do Warszawy. Zginął wieczorem 18 września w Tułowicach. Tam też, przy głównej drodze, znajduje się poświęcony mu obelisk. Niemal zawsze na pomniku leżą świeże kwiaty

 

15.00 Główne widowisko historyczne  Obronić Miasto - Sochaczew 1939 r.- pola czerwonkowskie.

W inscenizacji weźmie udział 130 rekonstruktorów w historycznym umundurowaniu polskim i niemieckim. Zobaczymy broń ręczną i maszynową z tamtych lat, a polem walki wstrząśnie ponad 100 wybuchów pirotechnicznych.

- Będą niemieckie czołgi Panzerkampfwagen II, podstawowe czołgi Werhmachtu w 1939 roku, których blisko 1000 walczyło w kampanii wrześniowej. Będą samochody pancerne wz. 34 i kfz. 13 - dwóch przeciwników z oddziałów rozpoznawczych obu walczących armii. Na polu bitwy pojawi się armata wz.02 zwana prawosławną z racji rosyjskiego rodowodu. W takie armaty były wyposażone dywizjony artylerii konnej tak znakomicie walczące nad Bzurą w 1939 roku. Będą armaty przeciwpancerne wz. 36 Boforsa, znakomita broń przeciwpancerna, której niestety mieliśmy w 1939 roku za mało. Po raz pierwszy nad Sochaczewem zobaczymy samoloty pozorując walkę powietrzną zachęca Jacek Haber z Fundacji Wojskowości Polskiej.

Rekonstrukcję obrony Sochaczewa w 1939 roku przygotowują: Burmistrz Miasta Sochaczew Piotr Osiecki, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą wspólnie z twórcami organizowanej przez kilka lat w Brochowie BZURY: Pawłem Rozdżestwieńskim z fundacji Polonia Militaris, Jackiem Habrem z Fundacji Wojskowości Polskiej oraz szefem Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Jakubem Wojewodą. 

KONCERT (16.15 - 19.15)

Obronić Miasto to nie tylko rekonstrukcja walk i pokazy wojskowe, ale też rozrywka, stąd w programie imprezy koncert aż trzech miejscowych zespołów. Na Polach Czerwonkowskich ustawiona zostanie scena, na której w sobotę, po rekonstrukcji, wystąpią NO PACK (16.15-17.00), OPEN DAY z Miejskiego Ośrodka Kultury w Chodakowie (17.00 18.00) oraz znana już doskonale z koncertów na Dniach Sochaczewa czy imprezach Sochaczewskiego Lata formacjaTHE ROOTLES (18.00 19.15).

NO PACK powstał w Teresinie w sierpniu 2011 roku, jego założycielem jest Jakub Kamiński, gitarzysta - instruktor muzyczny Teresińskiego Ośrodka Kultury - weteran Żyrardowskiego ruchu artystycznego (Fart, The Town). Inspiracją do powstania grupy był udział i wygrana Mai Kapłon w lokalnym festiwalu młodych talentów "Mrowisko" w Teresinie. Podobieństwa    w postrzeganiu muzycznej rzeczywistości były zaczątkiem współpracy oraz myśli o stworzeniu zespołu. Skład grupy No Pack tworzą Maja Kapłon - wokal, Jakub Kamiński - gitara elektryczna, Mateusz Śliwiński - gitara elektryczna, Radek Jaworski - perkusja oraz Karol Filipiak - gitara basowa. No Pack ma na koncie zarówno koncerty w klubach jak i na dużych scenach oraz udział w ogólnopolskich festiwalach.

Formacja OPEN DAY to grupa wokalna skupiona wokół Miejskiego Ośrodka Kultury w Chodakowie. Wiosną ruszył tam projekt pod nazwą "Sochaczew Rozśpiewany", który miał przyciągnąć ( i przyciągnął) młodych, utalentowanych wokalistów, zachęcić ich do szkolenia głosu, przygotowania spektaklu muzycznego. Po kilku miesiącach prób grupa ma już opracowany repertuar niemal na każdą okazję. Śpiewa przeboje z gatunku pop, ballady rockowe, a nawet pieśni patriotyczne. Sobotni występ nosi tytuł Zakazane piosenki, a podczas godzinnego koncertu usłyszymy m.in. popularną w czasie okupacji niemieckiej piosenkę Siekiera motyka, Boso z repertuaru grupy Zakopower, Już nie ma dzikich plaż Ireny Santor, Krakowski spleen Kory,  kilka przebojów Anny Jantar. Opracowanie muzyczne Piotr Milczarek, scenografia Katarzyna Szadkowska, reżyseria Anna Sobkowicz Folle.

THE ROOTLESS to sochaczewski zespół grający muzykę rockową, alternatywną, covery. Po raz pierwszy na dużej scenie wystąpił w ub. roku, podczas Sochaczewskiego Lata. Jak mówi gitarzysta i wokalista grupy Bartłomiej Orliński, nazwa powstała nie przez przypadek, ponieważ The Rootless (Bez korzenia), oznacza w pewnym stopniu to, co grają. Nie trzymamy się żadnych określonych rzeczy czy reguł, tworzymy jak potrafimy, co nam w sercu gra. Próbujemy stworzyć coś własnego. W twórczym działaniu inspirują nas m.in. Red Hot Chili Peppers, Foster,  The People, The Cure, The Beatles, Nigtwish czy Myslovitz. Każdy z nas słucha innego rodzaju muzyki, dlatego na scenie prezentujemy coś specyficznego. Zespół napisał kilkanaście własnych utworów, który wystarczyłyby na autorską płytę, ale dziś na koncertach grają tylko pięć swoich kawałków. Reszta to covery alternatywnych zespołów. Skład zespołu trochę się zmieniał przez 2 lata istnienia grupy. Obecnie The Rootless tworzą: Maciej Pakoca - saksofon/wokal; Daniel Kosk - gitara basowa; Patryk Malinowski perkusja; Bartłomiej Orliński - gitara elektryczna/wokal.

DODATKOWE ATRAKCJE

W sobotę na Polach Czerwonkowskich nie zabraknie też atrakcji dla dzieci i młodzieży, dlatego na imprezy warto przyjść z całą rodziną. Będą stoiska handlowe, pamiątki militarne, przejażdżki kucykiem, duże wesołe miasteczko, nie zabraknie również czegoś dla smakoszy kuchni polowej. Na polach wyznaczona zostanie duża strefa cateringu, a tam m.in. smakowite mięso z rusztu, zimne napoje. Firma zadba o odpowiednią ilość ławek, stołów i parasoli, by każdy mógł usiąść, miło spędzić czas. Sobotnia impreza na polach czerwonowskich będzie miała charakter wielkiego, rodzinnego pikniku z historią w tle.

O dobry odbiór widowiska zadba firma JUTEX z Sochaczewa, która ostatnio zmieniła profil działalności i obecnie skupia się na wynajmie ekranów LED. Można je spotkać w strefach kibica, na meczach, dużych koncertach i imprezach plenerowych.

- Ekrany LED to bardzo dobra jakość obrazu i super dźwięk. Jutex za darmo ustawi na polach duży ekran, by nawet osoby stojące w dalszych rzędach dobrze widziały przebieg rekonstrukcji. To prezent od firmy dla sochaczewianpodkreśla R. Małolepszy.

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU REJON PÓL CZERWONKOWSKICH

Główne imprezy związane z rekonstrukcją obrony Sochaczewa odbędą się na Polach Czerwonkowskich, dlatego w piątek i sobotę ulica Olimpijska na dużym fragmencie zostanie wyłączona z ruchu. Ponieważ to droga lokalna, o niezbyt dużym natężeniu ruchu, nie przewiduje się żadnych, specjalnie wyznaczonych objazdów. Przez dwa dni ruch z Olimpijskiej przejmie ulica Warszawska.

- Samochodem nie wjedziemy na odcinek Olimpijskiej pomiędzy ulicą Piłsudskiego a Kusocińskiego. Bariery zagradzające wjazd z obydwu stron ustawione będą w piątek, 14 września o godz. 15.00, a zdjęte w sobotę, 15 września o godzinie 22.00 wyjaśnia Naczelnik Wydziału Promocji i Aktywizacji UM Robert Małolepszy.

Ruch ulicą Kusocińskiego obywać się będzie w obydwie strony, ale na skrzyżowaniu z Olimpijską kierowcy skręcą jedynie w lewo, a służby porządkowe i znaki skierują pojazdy na obwodnicę Sochaczewa.

Źródło: e-Sochaczew; Sochaczew.pl